میلگرد چیست؟

از میلگردها یا میلگردهای فولادی برای بهبود مقاومت کششی بتن استفاده می شود، زیرا بتن در کشش بسیار ضعیف است، اما در فشار قوی است. فولاد فقط به عنوان میلگرد استفاده می شود زیرا ازدیاد طول فولاد در اثر دماهای بالا (ضریب انبساط حرارتی) تقریباً برابر با بتن است.

انواع میلگرد مورد استفاده در ساخت

1. میلگرد ساده یا A1 

سطح این میلگردها به شکل ساده و گرد است. آنها در اندازه های مختلف از 6 میلی متر تا 50 میلی متر موجود هستند. آنها در بتن برای اهداف خاص، مانند رولپلاک در درزهای انبساط، جایی که میله ها باید در یک آستین فلزی یا کاغذی بلغزند، برای اتصالات انقباضی در جاده ها و باندها، و برای مارپیچ ستون استفاده می شود. آنها به راحتی بریده می شوند و بدون آسیب خم می شوند

برای ساختمان‌های سازه‌ای مانند پل‌ها و سایر سازه‌های سنگین، میلگرد ساده به دلیل عدم اتصال زیاد بین بتن و فولاد، لغزش و مقاومت توصیه نمی‌شود.

2. میلگرد آجدار با کیفیت A3-A2 

میلگردهای فولادی آجدار دارای دنده، خرطوم و فرورفتگی در سطح میلگرد هستند که مشکل عمده ای را که در اثر لغزش میلگرد فولادی ملایم با آن مواجه است کاهش می دهد و اتصال خوبی بین بتن و میلگرد ایجاد می شود. خواص کششی در مقایسه با سایر میلگردها بیشتر است. این میله ها در مقاطع از قطر 6 میلی متر تا 50 میلی متر تولید می شوند.
میلگردهایی هستند که دارای استحکام بالایی هستند که در کار بتن سیمانی مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع میلگرد دارای شکل پذیری، قابلیت جوشکاری، قابلیت خمش و بالاترین استانداردهای کیفیت در سطح بین المللی است.

قابلیت های میلگرد آجدار با کیفیت A3-A2 

  • شکل پذیری و چکش خواری بهتر
  • استحکام تسلیم و چقرمگی بالا
  • استحکام پیوند بیشتر
  • مقاومت در برابر زلزله
  • مقاومت در برابر خوردگی
  • مقاومت حرارتی بالا
  • مقاومت در برابر خوردگی
  • عدم کاهش استحکام در اتصالات جوش داده شده
کارخانجات تولید کننده ی میلگرد

در کشور ما کارخانجات زیادی به تولید انواع میلگرد می‌پردازند که از کیفیت مطلوبی برخوردار بوده و علاوه بر رفع نیاز داخلی، محصولات خود را به سایر کشورها نیز ارسال می‌کنند. برای نمونه می‌توان به کارخانه ذوب آهن، میلگرد ظفر بناب، میلگرد شاهین بناب، میلگرد گلستان، میلگرد میانه، میلگرد فایکو و میلگرد زاگرس اشاره کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *